Arhiva
Exclusiv
„Imi doresc foarte mult ca la fiecare meci sa avem cat mai multi suporteri”
• spune antrenorul echipei AHC Dunarea Calarasi, Adrian Petrea

La Calarasi, handbalul masculin obtine rezultate deosebite, insa, cu siguranta, mai este destul de munca. Asta se vede clar si din situatia clasamentului Ligii Zimbrilor, pe cele doua etape. Mai exact, jucatorii din cadrul echipei AHC Dunarea Calarasi au obtinut doua victorii/ doua meciuri disputate; 52 goluri marcate; 50 goluri primite; o victorie acasa, plus o victorie in deplasare, la Iasi.
Primul meci oficial al galben – albastrilor din noul sezon al Ligii Zimbrilor s-a desfasurat pe 3 septembrie, anul in curs. Echipa calaraseana si-a masurat puterile, acasa, cu jucatorii de la SCM Politehnica Timisoara. Scorul final a fost de 24 - 23 (la pauza 11-15), dar rezultatul putea fi mai bun daca handbalistii calaraseni jucau mai agresiv in aparare.
Cel putin asa a apreciat la ARENA FM, in cadrul Emisiunii „Subiectul Zilei”, antrenorul echipei AHC Dunarea Calarasi, Adrian Petrea. Echipa a avut un start de sezon bun. A jucat doua meciuri grele si meciul cu Timisoara, din punct de vedere tactic, nu l-au inceput rau. Dar, au fost momente in care le-au permis oaspetilor sa finalizeze usor. „Ce a lipsit si inca lipseste in continuare – si vreau sa atrag atentia jucatorilor mei ca aici trebuie sa lucram - este agresivitatea vizavi de adversar. Agresivitatea si determinarea pe care o impregnam in aparare face ca echipa adversa sa nu aiba solutii, sa nu aiba viziune asupra atacului pozitional. Astfel ii provocam sa faca greseli nefortate si asta nu este decat in avantajul nostru ca putem recupera mingea si sa dam goluri usoare. In meciul cu Poli Timisoara a lipsit agresivitatea necesara si le-am dat posibilitatea sa inscrie usor. Multi poate ca o sa spuna ca: Da, au castigat, cu noroc, doua meciuri. Dar nu este asa. Ca sa revii de la opt goluri si sa castigi la un gol diferenta, sa intorci rezultatul si sa castigi, nu este noroc. Este munca. Ca sa revii de la 5 goluri, in ultimele 5 minute, la Iasi, sa castigi meciul, nu este noroc, iar este munca. Exista, intr-adevar, marja de noroc in sport si trebuie sa o ai. Dar in momentul in care pur si simplu remontezi un meci de la 8 goluri la Iasi - din minutul 53 si pana in minutul 59, echipa Poli Iasi sa nu inscrie un gol si tu sa inscrii 8 goluri, nu stiu daca se mai poate vorbi de noroc”, a precizat antrenorul, specificand ca, in cele doua meciuri, calarasenii au avut un joc oscilant, cu perioade bune si perioade mai putin bune. Aici trebuie intervenit, in vederea obtinerii unui joc constant.
Meciul cu Politehnica Iasi s-a disputat in cea de-a doua etapa, ce a debutat pe 9 septembrie, echipa castigand in deplasare cu scorul de 27 la 28 (pauza 11-10).
Si in aceasta situatie, antrenorul Petrea se astepta la un meci greu, caci iesenii aveau jucatori ce proveneau de la AHC Dunarea Calarasi. Asa incat, stia suta la suta ca acestia se vor stradui sa joace cat mai bine pentru a demonstra ca renuntarea la ei a fost o greseala. Apoi, meciul s-a jucat intr-o sala de liceu si, pur si simplu, atmosfera a fost ca la un meci amical, cu o vopsea pe ciment, o tabela improvizata. Toate acestea, plus subestimarea un pic a adversarului, au dus la inceputul mai greu. „Probabil ca publicul se astepta ca Poli Iasi fiind o echipa nou promovata, sa ii maturam. Dar nu trebuie gandit asa, caci Poli Iasi, cu o etapa inainte, a pierdut in ultimele 3 minute la Baia Mare, o echipa iarasi buna. Ne uitam pe statistica si vedem ca fiecare echipa, anul acesta, se va lupta si va fi un campionat greu. Dinamo, la ora actuala, poate sa piarda si la o echipa mai slab cotata”, a punctat antrenorul Adrian Petrea.